Filipinler: Çin’in Güney Çin Denizi’ne yerleştirdiği yüzen bariyer kaldırıldı

Filipinler Sahil Güvenlik Komutanlığı Sözcüsü Jay Tarriela, Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaflı sulara Çin tarafından yerleştirildiği iddia edilen 300 metre uzunluğundaki ‘yüzen bariyer’ hakkında açıklama yaptı. Tarriela bariyerin kaldırıldığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden açıklama yapan Sözcü Tarriela, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr’ın talimatıyla ‘Bajo De Masinloc’un güneydoğu girişini engelleyen yüzen bariyeri’ kaldırmak için gerçekleştirilen operasyonun ardından bariyerin ‘başarıyla’ kaldırıldığını söyledi.

‘ULUSLARARASI HUKUKA VE KITA SAHASI EGEMENLİĞİNE UYGUN’

Tarriela, “Bariyer, uluslararası hukukun açık bir ihlali olarak seyrüsefer için bir tehlike oluşturmakta, ayrıca Filipin ulusal topraklarının ayrılmaz bir parçası olan Bajo De Masinloc’da Filipinli balıkçıların geçim faaliyetlerinin yürütülmesini de engellemektedir” ifadelerini kullandı. Sözcü Tarriela, söz konusu operasyonun ‘uluslararası hukuka ve Filipinler’in kıta sahanlığı üzerindeki egemenliğine uygun olduğunu’ belirtti.

Filipinler Ulusal Güvenlik Danışmanı Eduardo Ano, Çin Sahil Güvenliği (CCG) tarafından Güney Çin Denizi’nin doğusundaki Luzon Adası’nın karşısında bulunan “Scarborough Resifi”ne döşenen 300 metre uzunluğundaki yüzen bariyeri kaldırmak amacıyla gerekenin yapılacağını söylemişti. Tarriela ise 24 Eylül Pazar günü Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaflı sulara ‘yüzen bariyer’ koymakla suçladığı Çin’i ‘şiddetle’ kınamıştı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE İHTİLAF

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlıklarını kazanmasından bu yana egemenlik ihtilaflarına konu oluyor. Çin, ilk kez 1947’de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkeler de bölgede hak iddia ediyor. Çin’in bölgedeki ihtilaflı adalarda askeri üsler inşa etmesi ve sivil gemi filolarını uzun süreli bulundurmasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir