İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Başvuru Şartları Nelerdir?

İş güvenliği, yapılan işin niteliği ne olursa olsun önemli bir konudur. Bunun sebebi iş güvenliği konusunda tedbir alınması kapsamlı bir konudur ve etkisi çok daha fazla alana sahiptir. Bunun yanı sıra bilinçli bir iş güvenliği uzmanı olabilmek için iş güvenliği eğitimi almanız son derece gerekli bir kriterdir.

İş güvenliği eğitimi, iş süreçlerindeki riskler ve kazalar ile ilgilenen bir çalışma alanıdır. Böylece her işletmenin hastalık, kaza gibi problemlerden etkilenmesi önlenir. İş güvenliği uzmanı olabilmek için iş güvenliği eğitimi ve uzmanlık belgesi almanız gerekir. ESGO olarak bu yazımızda iş güvenliği eğitimi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru İçin Gerekli Belgeler

İş sağlığı ve güvenliği kurs başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. kimlik numarası içermeli)
  • Öğrenim durumu belgesi (Diploma veya mezuniyet belgesi)
  • Başvuru formu
  • Eğitim sözleşmesi
  • Dilekçe
  • Diploma ve kullanılan
  • soyadı
  • değişikliği varsa e-devletten vukuatlı nüfus kaydı örneği

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Alabilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerine; mühendis, mimar, teknik öğretmen, fizik, kimya ve biyoloji lisans mezunları ile meslek yüksek okullarının 2 ve 4 yıllık iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olanlar katılabilir. Bunun yanı sıra mezunlar akredite eğitim kurumlarında kurslarını tamamladıktan sonra sınava katılma hakkı kazanır. Bakanlığın açmış olduğu sınav sonucunda başarılı olanlar belge ücretini yatırarak e-devlet üzerinden belgelerini alabilir.

ESGO ile İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri

İSG uzmanı olmak isteyenler mutlaka iş güvenliği kursuna kaydolmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise İSG sınavdan yeterli puanı alamazlar. Bununla birlikte 6 ay sonraki sınavı beklemek zorunda kalırlar. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin sınavdan başarılı bir şekilde geçebilmesi için ESGO olarak; temel, orta ve ileri düzeylerde iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri sunuyoruz. Bu kişileri mesleki riskler hakkında bilgilendirmek de en temel amacımızdır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri dahilinde fiziksel veya biyolojik faktörlerin neden olduğu hastalık ve yaralanmaları ortadan kaldırmak ve önlemek için prosedürler geliştirmekle sorumludur. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar; problemlere etkili çözümler üretmek, çoklu iş tanımlarını önceliklere göre sıralamak ve ekip çalışmasına uyum sağlamak gibi sıralanabilmektedir. Başarılı bir iş güvenliği eğitimi ile tüm bu özellikler alanında uzmanlaşmanız mümkündür.

ESGO olarak web sitemizde bulunan kurslarla, bireylerin iş güvenliği konusunda bilinçlenmelerini ve bu alandaki riskleri minimuma indirerek daha güvenli bir ortamda çalışmalarını hedefliyoruz. İş güvenliği eğitimleri ve kurs süreçleri ile sınav hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve kurslarımızı incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir