Çiğli Belediyesi’nden Çifte Açılış

Çiğli Belediyesi, ortağı olduğu Çiğli Flamingo Kooperatifi tarafından işletilecek olan Kasaplar Meydanı Flamingo Kafe ile Yeni Mahalle’de projelendirdiği Oyuncak Kütüphanesini düzenlediği törenle hizmete açtı.

Kadınların hayatın her alanında daha aktif ve güçlü bir şekilde yer alması adına çalışmalarını sürdüren Çiğli Belediyesi, ortağı olduğu Çiğli Flamingo Kooperatifi tarafından işletilecek olan Kasaplar Meydanı Flamingo Kafenin açılışını yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Açılışa CHP İzmir Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Zeki Çağın, Flamingo Kadın Kooperatifi Başkanı Eylem Özdemir, meclis üyeleri, muhtarlar, kadın hakları mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katılım gösterdi. Kasaplar Meydanı’ndaki açılışın ardından Yeni Mahalleye geçen heyet, Çiğlili çocukların dayanışma ve paylaşma kültürünü güçlendirerek oyundan ve oyuncaktan mahrum kalmaması amacıyla projelendirilen Oyuncak Kütüphanesinin açılışını yaptı.
 

Başkan Gümrükçü: “Yaşayan bir meydana sahibiz”

Kasaplar Meydanı Flamingo Kafe açılışında konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğlimizin uzun yıllardır meydan anlamında bir zafiyeti vardı. İki aşamalı çalışmamızın ilk bölümünde Tören alanımızda da çevre düzenlemesi yaparak, Atatürk heykelimizi güzel bir noktaya taşıdık. Yerdeki taşları traverten ile değiştirdik, trafoyu kaldırdık. Çalışmamızın ikinci aşaması ise Çiğli’mizin tarihi bir simgesi olan Kasaplar Meydanıydı. Burası öğrenciler, kadınlar ve emeklilerimizin gün boyunca vakit geçirdiği bir nokta. Sirkülasyonun bu kadar fazla olduğu bir yerde hem esnaflarımızın hem de vatandaşlarımızın dinlenebileceği ve sosyalleşebileceği bir alan yaratmak istedik. Kooperatife üye kadınların evlerinde yaptıkları ürünleri satabilecekleri bir yer yaptık. Çiğli’nin tarihi simgeleri arasında yer alan ve uzun yıllardır kayıp olan ‘Devrim İçin Anıtı ve Atatürk büstümüzü orijinal yerine taşıdık. Son olarak da ortağı olduğumuz Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifi tarafından işletilecek olan Flamingo Kafemizin açılışını yaptık. Tüm bu düzenlememler ve yatırımlar meydanı yaşayan bir yapıya kavuşturduk” dedi.
 

“Çiğlili kadınların ürünleri dünyada marka olacak”

Kadınların hayatın her alanında güçlü bir şekilde yer almaları için hizmet ve projeler ürettiklerini vurgulayan Başkan Gümrükçü, “Çiğlimizin emektar kadınlarının fırsat verildiğinde neleri başarabileceğini her geçen gün daha iyi görüyoruz. Flamingo markası ile domatesten salçaya, kurabiyeden pastaya, makarnadan tarhanaya kadar onlarca ürün üretiyoruz. Kısa süre önce Kaklıç’ta kurduğumuz tesiste dondurulmuş gıda sektöründe de adımızdan söz ettirmeye başladık. Satış noktaları için harekete geçtik. İlk satış noktasını İnönü Mahallesi’nde açtık. Önümüzdeki hafta Uğur Mumcu Mahallesi’nde ikinci satış noktasını açacağız. Uzun vadede Çiğlili kadınların ürettiği ürünleri ambalajlayarak ve paketleyerek İzmir’e, ülkemize hatta tüm dünyaya ulaştıracağız” diye konuştu
 

Eylem Özdemir: “Kadınlarımıza Destek Olmaya Devam Edeceğiz”

Kooperatif olarak kadınları her daim desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi ve Flamingo Kadın Kooperatifi Başkanı Eylem Özdemir, “Kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda güçlenmesini sağlamak için kooperatifimizi kurduk. En önemlisi de kadınlarımızın örgütlenmesini sağlamaktı. Her konuda olduğu gibi kadınların hayatın her anlamda güçlenmesi hususunda da destek veren Başkanımız Utku Gümrükçü’ye teşekkür ederim. Kooperatifimizde kadınlarımıza, yaşlılarımıza ve SMA’lı çocuklarımıza düzenlediğimiz kampanyalar ile destek oluyoruz. Biz sadece kooperatif olarak değil, bir sosyal sorumluluk projesi de hayata geçiriyor ve kar amacı gütmeden herkese destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.  

“Çocuklarımız oyundan ve oyuncaktan mahrum kalmayacak”

Oyuncak Kütüphanesi’nin açılışında çocuklar ile bir araya gelen ve onlara balonlar dağıtan Gümrükçü, “Oyuncak Kütüphanesi projesi bizleri en fazla heyecanlandıran hizmetlerin başında geliyor. Bu proje ile Çiğlili çocuklarımızın dayanışma ve paylaşma kültürünü güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Oyuncak Kütüphanelerimizden ilkini İzmir Büyükşehir Belediyemizin bize hibe ettiği otobüs ile Yeni Mahalle’de açtık. Projeyi diğer mahallelerimizde de hayata geçirerek çocuklarımızın oyunda ve oyuncaktan mahrum kalmamasını sağlayacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e ve projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir