OpenAI’dan Yeni Adım: Herkes Özel ChatGPT Sürümünü Oluşturabilecek

Yapay zeka denildiğinde akla ilk gelen şirketlerden olan OpenAI, ChatGPT’yi kullanıma sunarak insanları yapay zeka destekli sohbet robotlarıyla tanıştırmıştı. Şimdi ise şirket, belirli kullanım senaryoları için ChatGPT’nin özel sürümlerini kodlama gerektirmeden oluşturmaya yönelik yeni bir platform hazırladı: GPTs (GPT’ler).

Artık komutları, ekstra bilgileri ve herhangi bir beceri kombinasyonunu birleştiren özel ChatGPT sürümleri oluşturabilirsiniz.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’yi makaleler hazırlamak, bazı kodlamalar yapmak, web üzerinden bilgi toplamak ve hatta matematik sorularını çözmek için kullanabiliyoruz. Zaten bu konuyla ilgili bir makale de hazırlamıştık:

  • ChatGPT ile Yapabileceğiniz 15 Şey

OpenAI, son hamlesiyle herhangi bir kodlama becerisi olmayan kişilerin bile özel sohbet robotu oluşturmasını mümkün kılacak bir çözüm hedefliyor. Bunu ChatGPT üretken yapay zekasının özel sürümleri olan GPT’ler olarak da tanımlayabiliriz. İnsanlar yapay zekayı kendi ihtiyaçlarına uygun, belirli alanlara hizmet edecek şekilde uyarlayabiliyor.

OpenAI ayrıca GPT’lerdeki gizlilik ve güvenlik kontrollerini vurgulamaya devam ediyor. Bir GPT üçüncü taraf API’leri kullanıyorsa, kullanıcı verilerini bu API ile paylaşıp paylaşmamayı seçebiliyor. Bununla birlikte, kullanıcıların zararlı GPT’leri paylaşmasını önlemek için bunları kullanım politikalarına göre incelemeye yardımcı olacak yeni sistemler kuruldu. Geliştiriciler, GPT’leri harici API’lere ve veritabanları, e-postalar veya e-ticaret platformları gibi diğer eklentilere bağlama olanağına da sahip.

Çok açık şekilde, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT bu robotlardan en çok bilineni. ChatGPT, Kasım 2022’deki lansmanından bu yana yapay zeka metin oluşturma fikrini ana akım haline getirdi. Bu artık bir araştırma projesi değil, viral bir hit haline geldi. Hızla tüm zamanların en hızlı büyüyen teknoloji uygulaması oldu ve sadece birkaç ay içinde 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaşım sağlandı. Doğal dil sohbet robotunun gücü ve doğruluğu ana cazibe noktasıydı, ancak herkes için denemek için ücretsiz hale getirilmesi de önemliydi.

OpenAI ChatGPT, etkileyici doğal dil konuşmaları üreten kapsamlı bir LLM (Large Language Model-Büyük Dil Modeli) olan GPT-3.5 üzerine inşa edildi. Ancak 2021 yılına kadar olan bilgilerle sınırlı, bu nedenle bu tarihten sonraki olaylara dayanan bilgilere erişemez. ChatGPT özellikle yaratıcı metinlerde çok iyi, yani ondan hikayeler yazmasını veya senaryolar hayal etmesini istiyorsanız çok maharetli. ChatGPT’yi tahtından indirecek yeni seçenekler sunulana kadar en iyi çözüm olmaya devam edecek. İster iş hayatını hızlandırmak, ister eğlenmek için olsun, şu anda en iyi çözüm bu.

ChatGPT’yi sanal bir asistan gibi düşünün, ancak yapabileceği şeyler çok geniş. Sizin için şarkılar yazabiliyor, komut istemine dayalı metinler oluşturabiliyor ve hatta sizin için kod bile yazabiliyor.

OpenAI’ın “GPTs” olarak adlandırdığı bu yapay zeka kolları kısa süre içinde GPT Mağazası üzerinden erişilebilecek. Mağazanın nasıl görüneceği ve çalışacağı ile ilgili ayrıntılar şimdilik çok kısıtlı. OpenAI ayrıca GPT’lerinin ne kadar kullanıldığına bağlı olarak insanlara (GPT’yi oluşturan kişiler) bir miktar ödeme yapmayı vaat ediyor. GPT’ler, ChatGPT Plus aboneleri ve çalışanları için yalnızca şirket içi GPT’ler oluşturabilen OpenAI kurumsal müşterileri tarafından kullanılabilecek.

OpenAI, yayınladığı blog yazısında şu sözlere yer verdi:

GPT’ler, herkesin günlük yaşamında, belirli görevlerde, işte veya evde daha yararlı olması için ChatGPT’nin özel bir versiyonunu oluşturması ve daha sonra bunları başkalarıyla paylaşması için yeni bir yol.

Şirket 2023 Kasım sonunda kullanıcıların şirket tarafından seçilen “doğrulanmış oluşturuculardan” GPT’ler bulabilecekleri bir çevrimiçi chatbot mağazası açacak.

Yapay zeka konusunda öncü olan şirket, sohbet botu üreticilerinin GPT’lerine erişim için ücret talep ederek para kazanabileceklerini söylüyor. Plus veya Enterprise ChatGPT abonelikleri için ödeme yapan kişiler bugünden itibaren sohbet robotları oluşturmaya başlayabilecekler. Hatta biyoteknoloji şirketi Amgen, yönetim danışmanlığı şirketi Bain ve ödeme şirket Square’in de bulunduğu bazı şirketlerin halihazırda GPT’leri kendi bünyelerinde oluşturup kullandıkları belirtiliyor.

Her GPT’ye web taraması, DALL-E ve OpenAI’ın yazılım yazmak ve yürütmek için Kod Yorumlayıcı aracına erişim izni verilebilecek. Oluşturma arayüzünde anlık duruma göre özel verilerin yüklenmesi için bir “Knowledge (Bilgi)” bölümü de bulunmakta. Eylemler adı verilen başka bir özellikle OpenAI, GPT’lerin Canva ve Zapier’den başlayarak e-postalar, veritabanları ve daha fazlası gibi verilere erişmek için harici hizmetlere bağlanmasına izin veriyor.

Özel GPT’lerin kullanıma sunulması, OpenAI’nin artık Character.AI ve kısa süre önce WhatsApp, Instagram ve Messenger’da kendi yapay zeka kişiliklerini tanıtan Meta gibi diğer yapay zeka bot platformlarıyla rekabet ettiği anlamına geliyor. OpenAI, platformunu insan gibi davranan botları vurgulamak yerine rakiplerinden daha fazla fayda odaklı olarak konumlandırıyor.

GPT’lerin yaratıcıları, insanların onlarla yaptıkları sohbetleri görüntüleyemeyecek ve hangi üst düzey kullanım verilerine erişebilecekleri belli değil. OpenAI, dolandırıcılık, nefret söylemi ve “yetişkin temaları” gibi şeyleri engellemek için etkinliği izleyeceğini söylüyor.

Toparlayacak olursak, yeni platform sayesinde kodlama gerektirmeden belirli kullanım durumları için ChatGPT’nin özel sürümlerini oluşturabileceğiz. Tekrar belirtelim, “özel GPT sürümleri” ödeme yapan ChatGPT Plus abonelerine ve çalışanları için yalnızca dahili GPT’ler oluşturabilen OpenAI kurumsal müşterilerine açık olacak.

Şirket yaptığı açıklamada 2 milyondan fazla geliştiricinin ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 92’sinden fazlasının ChatGPT’ye ya da temel metin ve görüntü oluşturma teknolojisine erişim sağlayan API’lerini kullandığını belirtti. OpenAI, ChatGPT’nin şu anda haftalık yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylüyor:

Yaklaşık bir yıl önce ChatGPT’yi bir araştırma önizlemesi olarak sunduk ve her şey oldukça iyi gitti. OpenAI şu anda dünyadaki en gelişmiş ve en yaygın kullanılan yapay zeka platformu.

Piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık bir yıl geçen ChatGPT, bot teknoloji endüstrisini neredeyse altüst etti. Google ve diğer büyük teknoloji şirketleri, benzer yapay zeka araçları geliştirmeye odaklanmak üzere stratejilerini yeniden gözden geçirmeye başladı. İyi finanse edilen çok sayıda girişim artık alternatif yapay zeka modelleri sunuyor. Ayrıca hükümetler, güçlü modellerin kötüye kullanımını azaltmayı amaçlayan hamleler yapma zorunluluğu hissetti.

Özel GPT oluşturmaya yönelik proje San Francisco’daki ilk geliştirici konferansı olan DevDay’de duyuruldu. Burada şirket ayrıca GPT-4 Turbo‘yu da tanıttı. Yeni model, önceki sürümlere göre çok daha uzun girdileri kabul etme kapasitesine sahip. Şu anki sınır 50 iken yeni dil modeli 300 sayfaya kadar metin desteği sunuyor. Bu, teorik olarak istemlerin çok daha uzun ve daha karmaşık olabileceği ve yanıtların daha anlamlı olabileceği anlamına geliyor. Ek olarak GPT-4 Turbo’nun eğitim aldığı veriler de güncellendi. Şirket, en yeni modelin artık Nisan 2023’e kadar dünya çapında bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor. Önceki sürüm yalnızca Eylül 2021’e kadar bilgi sahibiydi ancak Turbo olmayan GPT-4’e yapılan son güncellemeler, İnternet’te gezinme yeteneğini de içeriyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*