TİP Sözcüsü Sera Kadıgil: Anayasa yoksa devlet de yoktur

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ve beraberindeki parti heyeti, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin dünkü kararı hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve tavır almaya çağırmak üzere TBMM’de grubu bulunan HEDEP, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi temsilcilerini ziyaret etti.

‘ORTADA BİR ANAYASA YOKSA ORTADA BİR CUMHURBAŞKANI YOKTUR’

Parti sözcüsü Sera Kadıgil, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamalarda Yargıtay’ın kararına tepki gösterdi. Kadıgil’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

ANAYASA YOKSA DEVLET DE YOKTUR: Şunu açık açık Yılmaz Tunç’un da Recep Tayyip Erdoğan’ın da Devlet Bahçeli’nin de Feti Yıldız’ın da kendini bu devletin sahibi sanan herkesin de bilmesi lazım. Ortada bir anayasa yoksa ortada bir devlet yoktur. Ortada bir anayasa yoksa ortada bir cumhurbaşkanı yoktur. Ortada bir anayasa yoksa ortada bir bakan falan yoktur.

Şu anda Yargıtay’ın yaptığı şey budur. ‘Ortada bir anayasa yok ben bir zümre olarak milletin egemenliğini elime aldım tutuyorum’ diyor. Yargıtay’ın apır sapır kararlarının gerekçelerine baktığınızda ilk işareti Feti Yıldız’ın hesabından verildiğini açık açık görüyorsunuz. Feti Yıldız şunu diyor; ‘ Hukuk kuralı uygulayıcının elinde değişmemelidir. Hakimler ne diyorsa anayasa odur diyebilir mi? Feti Yıldız bunu Anayasa 153’ü mülga etmeye kalkan ceza dairesine söylemiyor. Feti Yıldız, bunu Anayasa Mahkemesi’ne söylüyor. Feti Yıldız, ‘Yasama organının yerine geçerek normda ihdas edemez, mevcut olan normu da görmezden gelemez’ diyor.

YARGITAY 3. DAİRESİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?: Sormak lazım sayın Yıldız, Anayasa madde 153’ü görmezden gelen Yargıtay 3. Dairesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hani avukatsınız ya, hani milletvekilisiniz ya, hani namusunuz ve şerefiniz üzerine söz verdiniz ya bu ülkenin hukukuna sahip çıkmak için buradan davet ediyorum, bu konuda bir açıklama bekliyorum. Geliyorum üçüncü ve en tehlikeli karaktere Mehmet Uçum. Dün gece saat 01.00’de bir tweet yumurtluyor. Bu insan sarayda oturan hukuk politikaları bilmem nesinin başı. ‘Bu çerçevede Yargıtay’ın AYM ihlal kararına uymama kararı gerekçeleriyle doğrudur’ diyor. Devam ediyor, ‘Yargıtay’ın kararı turnusoldür, kim milli yargıdan yana kim değil belli olur’ diyor. Tehdit ediyor.

MEHMET UÇUM HUKUKÇULARI TEHDİT EDİYOR: Mehmet Uçum bu ülkenin namuslu, onurlu, okuma yazma bilen hukukçularını tehdit ediyor. Yargıtay’ın bu dairesi bir Anayasa Mahkemesi’nin kararını iplemiyor. Mehmet Uçum, çıkıyor bizi tehdit ediyor. Bu ülkede anayasayı savunmak ne zamandan beri gayri milli oldu. Bize gayri millilik dersi verecek son insan sizsiniz. Önce bir parça utanmanız varsa açın savcının mütalaasını okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir